Jakich pracowników poszukuje się w Krakowie?
Biznes

Jakich pracowników poszukuje się w Krakowie?

Sytuacja na rynku pracy zmienia się bardzo dynamicznie i różni się w zależności od konkretnych miast. Wskazuje się na zawody deficytowe oraz nadwyżkowe. W przypadku tych pierwszych brakuje osób na zajęcie poszczególnych stanowisk. Przeciwieństwem są sytuacje, w których zbyt duża ilość osób poszukuje zatrudnienia w tej samej dziedzinie. Warto przyjrzeć się z obu perspektyw polskim miastom, pierwszym jest Kraków.

Jakich pracowników poszukuje się w Krakowie?

Na jakie stanowiska pracy jest największe zapotrzebowanie w Krakowie?

Wystarczy zapoznać się z ogłoszeniami o pracę, aby wysnuć wnioski na temat zawodów, do wykonywania których poszukuje się najwięcej osób. Zazwyczaj są to dziedziny ekonomii, sprzedaży oraz medycyny. Często poszukiwane są osoby do obsługi klienta, czyli tak zwane call center. Trudniej znaleźć zatrudnienie w sektorze e-commerce, logistyki, kultury i oświaty. Takie trendy utrzymują się właściwie przez kilka ostatnich lat. Na propozycje pracy nie powinni narzekać również inżynierowie elektrycy, ponieważ obecnie trwa wiele inwestycji. Ponadto istnieje duże zapotrzebowanie na spawaczy mających stosowne umiejętności i doświadczenie. Poszukuje się też mechaników, lakierników, stolarzy i ślusarzy.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Krakowie

Polskie społeczeństwo jest starzejące, dlatego potrzebne są osoby do opieki nad nimi, zarówno w domu, jak i w specjalistycznych ośrodkach. Idąc dalej tym tropem, potrzebne są ponadto pielęgniarki i lekarze wielu specjalizacji. Taka sytuacja może być również uzasadniona faktem, że wielu specjalistów zdecydowało się na zagraniczny wyjazd w celu kontynuowania kariery zawodowej. Z podjęciem pracy nie powinni mieć także problemów ekspedienci i kierowcy zawodowi. Funkcjonuje w końcu wiele firm transportowych. Podobnie jest z programistami i grafikami – ci również nie powinni martwić się o zatrudnienie adekwatne do posiadanych kwalifikacji. W Krakowie są jednak i profesje nadwyżkowe, na przykład filozofia, politologia, historia sztuki, kulturoznawstwo. Trudności mogą mieć poza tym pedagodzy, pracownicy biurowi i administracyjni oraz filolodzy.

Zobacz więcej podobnych postów