Co zrobić, by pracować w branży IT?
Biznes

Co zrobić, by pracować w branży IT?

Rynek w ostatnich latach mocno został zdominowany przez branżę informatyczną. Coraz więcej osób po innych studiach przestaje pracować w wyuczonym zawodzie na rzecz tej dziedziny. Jak rozpocząć karierę w branży IT? Jakimi umiejętnościami trzeba się cechować, by rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Oferty pracy w obszarze IT

Ofert pracy w tej branży jest dość dużo. Najlepiej poszukiwania rozpocząć w sferze wirtualnej. Najczęstsze ogłoszenia dotyczą pracy na stanowisku: web-developer, front-end developer, JavaScript developer, programista oraz tym podobne. Często tym ofertom towarzyszy określenie stopni posad. Może to być „junior” lub „senior”. Jak można się domyślić pierwszy termin dotyczy osób początkujących w zawodzie, a drugi już z bagażem pewnych doświadczeń. Informacji na temat posad warto szukać na takich serwisach jak Linkedin czy Goldenline. Pracę można znaleźć również za pośrednictwem różnych grup tematycznych np. na Facebooku. Na takich grupach oferty umieszczają osoby, pracujące w różnych agencjach, poszukujących pracowników na konkretne stanowisko. Dobrą praktyką jest także wysyłanie swojego CV do firm, działających w obszarze IT.

Co zrobić, by pracować w branży IT?

Umiejętności niezbędne do działania w obszarze IT

Praca w IT wymaga od pracownika określonych umiejętności oraz konkretnych cech charakteru. Błędnym przekonaniem jest to, że w branży tej pracują jedynie samotnicy. Jest w niej wręcz odwrotnie, wymagana jest umiejętność pracy w zespole. Niezwykle cenna jest także chęć ciągłego pogłębiania własnej wiedzy. Na rynku IT co chwilę pojawiają się nowe trendy i rozwiązania, więc aby być specjalistą w tej dziedzinie należy na bieżąco zapoznawać się z każdą nowością wchodzącą w tą branżę.

Bardzo ważna jest także motywacja do pracy i umiejętność analitycznego myślenia. Znajomość języka angielskiego jest kluczowa, niezbędnym minimum jest rozumienie czytanej dokumentacji technicznej. Przydaje się on nie tylko w momencie tworzenia strony internetowej, ale także podczas pracy w różnych programach czy konsultacjach z klientem.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów