Zasada działania sprężarki śrubowej i zalety jej stosowania
Biznes

Zasada działania sprężarki śrubowej i zalety jej stosowania

Sprężarka to urządzenie, którego głównym zadaniem jest produkcja powietrza o zwiększonym ciśnieniu. Po co więc ludzkości taki sprzęt? Na pewno zdążyliśmy w trakcie naszego życia zauważyć, jak istotnym czynnikiem jest sprężone powietrze. Okazuje się, że z jego pomocą nie tylko napompujemy koła w naszych pojazdach czy piłki, ale również spełnia swoją rolę w wielu zakładach przemysłowych czy też najważniejszych, światowych branżach.  

Jak więc działają urządzenia, dzięki którym technologia i przemysł poszedł tak do przodu? Ciężko jednoznacznie to określić, gdyż rodzajów tego typu sprzętu jest sporo, a producenci wciąż pracują nad tworzeniem nowych patentów w tej kwestii. Omówimy sobie jednak sprężarki śrubowe, będące najczęściej stosowanymi w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. 

Co to znaczy sprężanie powietrza? 

Na samym początku zastanówmy się w ogóle, co dzieje się z czynnikiem jakim jest powietrze w warunkach, w których kończy on w postaci sprężonej. Na początku, powietrze zassane jest z zewnątrz i posiada standardową wartość ciśnienia atmosferycznego. Następnie trafia do zbiornika, w którym bardzo szybko zmniejszana jest jego objętość poprzez regulację pojemności cylindra.  

Prościej można opisać to na przykładzie małych gąbeczek, które stopniowo wciskamy do przykładowego słoika. Im więcej gąbek w środku, tym są one bardziej deformowane i zmniejszają swoją objętość po to, by wpuścić jeszcze paru swoich towarzyszy do środka. Powoduje to wzrost ciśnienia w obrębie całego słoika. Kiedy ubijemy gąbki bardzo i szybko zamkniemy słoik, to po jego otwarciu będziemy mogli spodziewać się “wystrzału” czynnika ze słoika. Tak właśnie zachowuje się nasze powietrze pod wpływem regulacji objętości, a cały proces określa się jako kompresja. 

Zasada działania sprężarki śrubowej i zalety jej stosowania  

Budowa sprężarki śrubowej 

Urządzenie określane jako sprężarka śrubowa opiera się głównie na działaniu śrub. Nikt nie powinien mieć problemu ze stwierdzeniem tej tezy, gdyż sama nazwa po prostu na to wskazuje. Dwie śruby pełnią rolę wirników, obracających się względem własnej osi w swoim kierunku. Cały proces odbywa się w zbiorniku, do którego poprzez wlot ssawny jest wtłaczane powietrze. Śruby poprzez swoje poruszanie się nie tylko zmniejszają objętość czynnika, ale również nadają mu prędkość po to, by cały proces przebiegał szybko i sprawnie. 

Oczywiście śruby napędzane są poprzez silnik spalinowy lub elektryczny, a wszystko to obarczone jest układem chłodzenia i zamknięte w szczelnej obudowie nie przepuszczającej dźwięku. 

Korzyści wynikające ze stosowania sprężarek śrubowych 

Za pierwszą zaletę należy uznać serwis sprężarek śrubowych. Mając do czynienia z profesjonalną firmą możemy liczyć na sprawne i szybkie badanie okresowe oraz łatwą wymianę zużytych komponentów. Dzieje się tak za sprawą łatwości w rozbiórce tego typu urządzeń.  

Następną zaletą jest zdecydowanie możliwość regularnej pracy. Dla wielu firm dużą oszczędnością jest brak konieczności codziennego załączania maszyny. Powinniśmy wiedzieć, że wprowadzenie w ruch zakładu produkcyjnego wiąże się ze sporym zużyciem energii. Warto wziąć pod uwagę jeszcze zdolność cichej pracy urządzenia, co jest szczególnie ważne w niewyciszanych halach produkcyjnych. 

Zobacz więcej podobnych postów