5 wskazówek, jak zadbać o drzwi
Dom

5 wskazówek, jak zadbać o drzwi

Wiele osób decyduje się na drewniane drzwi. Są nie tylko ładne i eleganckie, ale też solidne i trwałe. Z pewnością przetrwają próbę czasu i nigdy nie wyjdą z mody. Wybierając drzwi, zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również praktyczne. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego wyboru. Jednak podobnie jak większość materiałów, drewno jest również podatne na zmiany klimatyczne. Dlatego istnieje potrzeba konserwacji, by zachować piękny wygląd i funkcjonalność nawet po wielu latach. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Regularne czyszczenie

Poświęć trochę czasu na czyszczenie drzwi z obu stron, szczególnie jeśli mieszkasz nad morzem. Sól i wilgoć mogą mieć na nie negatywny wpływ. Postaraj się robić to co miesiąc. Wtedy drzwi będą wyglądały świetnie. Nie potrzebują nawet malowania.

Czyszczenie drzwi wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy rozcieńczyć płyn do naczyń lub szampon dla dzieci ciepłą wodą. Za pomocą niestrzępiącej się szmatki lub gąbki dokładnie wyszoruj drzwi. Nie zapomnij o krawędziach i bokach. Dzięki temu zwalczysz  brud i kurz bez pozostawiania zarysowań. Usuń nadmiar płynu, by uniknąć zabrudzenia lub odbarwienia powierzchni.

5 wskazówek, jak zadbać o drzwi

Rutynowa kontrola

Oprócz regularnego czyszczenia zalecamy systematyczne rutynowe kontrole. W ten sposób zmniejszysz ryzyko uszkodzenia drzwi i ich elementów. 

Ciemne smugi lub białawe ślady na ziarnie pod przezroczystym wykończeniem mogą oznaczać nagromadzenie wilgoci. Czasami sygnalizują też uszkodzenie wykończeniowa. Jeśli nie zwalczysz wilgoci, może zepsuć drewnianą framugę i spęcherzyć lakier. Rozwiąż problem, gdy tylko go zauważysz. W ten sposób zmniejszysz ryzyko rozprzestrzenienia się wilgoci i dalszego uszkodzenia drzwi.

Spójrz także na ich ogólny stan. Wykończenie zabezpiecza drewno. Dlatego musi pozostać w dobrej kondycji. Jeśli zauważysz wyblakłe, popękane, wyszczerbione lub łuszczące się wykończenie, skonsultuj się ze specjalistą. 

Olejowanie drewna

Wybierając produkt do olejowania drzwi, zwróć uwagę na gatunek drewna. Najlepsi producenci proponują olej tungowy lub lniany albo kombinację obu. Aby uzyskać maksymalne rezultaty, możesz kupić czysty olej lniany. Co prawda wysycha trochę dłużej, ale zapewnia doskonały wygląd i ochronę na najwyższym poziomie. 

Chroń drzwi przed słońcem

Aby chronić drzwi wejściowe przed promieniami słońca, zastosuj lakier zawierający składniki blokujące promieniowanie UV. Jeśli nie są wykończone lakierem lub farbą blokującą promienie UV, rozważ przeszlifowanie ich i użycie odpowiedniego preparatu. W ten sposób ochronisz drzwi przed śniegiem, deszczem, wilgocią i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. 

5 wskazówek, jak zadbać o drzwi

Pamiętaj o klamkach

Klamki są naturalnie jedną z najbrudniejszych części drzwi, ze względu na liczbę dłoni, które mają z nimi kontakt. Dlatego musisz pozbyć się wszystkich bakterii. Regularnie czyść uchwyty sprayem dezynfekującym. Zanim przystąpisz do czyszczenia mosiężnych klamek lub okuć, sprawdź, czy jest to mosiądz, żelazo, stal lub cynk. Czyść je tylko i wyłącznie ciepłą wodą z mydłem.

Materiały przygotowane przy współracy z Klamki-Drzwiowe.pl -klamka do drzwi zewnętrznych.

Zobacz więcej podobnych postów