Termoizolacja – czyli jak skutecznie ocieplić dom?
Dom

Termoizolacja – czyli jak skutecznie ocieplić dom?

Dobrze ocieplony dom to nie tylko przyjemne miejsce do życia, i to zarówno w czasie letnich upałów, kiedy izolacja pozwala utrzymać chłód w środku, jak i zimowych mrozów, gdy utrzymuje ciepło. To także niższe zapotrzebowanie energetyczne domu, a tym samym niższe koszty jego utrzymania. Jak zatem ocieplić dom, aby stał się energooszczędny i w pełni komfortowy dla domowników?

Jak ocieplić budynek?

Na izolację cieplną budynku składa się kilka elementów. Aby była ona w pełni skuteczna, warto zadbać o eliminację wszystkich słabych punktów, w których termoizolacja szwankuje. Na sprawną termoizolację składają się nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, stropy, dachy czy fundamenty, ale także okna i drzwi, które powinny odznaczać się jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dlatego kompleksowa termoizolacja budynku obejmuje zarówno ocieplenie przegród domu – w tym dachu lub stropu, jak i izolację fundamentu, jeśli takiej nie było, a także wymianę okien i drzwi.

Jak się do tego wszystkiego zabrać? Pierwszą rzeczą przed podjęciem decyzji co do rodzaju ocieplenia i jego zakresu, powinien być audyt energetyczny domu, który sprawdzi dokładną efektywność energetyczną budynku. Może być bowiem tak, że wysokie koszty ogrzewania nie są tylko efektem braku odpowiedniej izolacji domu, a raczej nieefektywnego systemu jego ogrzewania. Poza tym taki audyt pozwoli dobrać najlepsze rozwiązania termoizolacyjne do konkretnej sytuacji.

Termoizolacja – czyli jak skutecznie ocieplić dom?

Koszty ocieplenia domu

To, ile ostatecznie będzie kosztować ocieplenie domu, zależy przede wszystkim od wyniku audytu energetycznego. To właśnie on ukaże, jakie straty ponosimy z powodu złej termoizolacji lub przestarzałego systemu grzewczego. Na jego podstawie możemy dobrać najbardziej efektywne rozwiązania termoizolacyjne. Różnią się one zarówno zakresem prac termomodernizacyjnych, jak i rodzajem wykorzystanych materiałów izolacyjnych. Inny koszt wyniesie ocieplenie z wełny mineralnej, a inny ocieplenie styropianem czy wełną drzewną albo pianką PUR lub celulozą.

W zależności od tego, czy termomodernizacja będzie obejmować również wymianę pieca i instalacji grzewczej albo okien i ocieplenia dachu, różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w artykule na stronie: https://skalnawelna.com.pl/ile-kosztuje-ocieplenie-domu, dokładniej omówiono koszty termoizolacji domu.

Dofinansowanie na termomodernizację

Z pewnością dużym wsparciem dla wszystkich, którzy chcą zainwestować w ocieplenie swoich domów, a tym samym zmniejszenie kosztów ich utrzymania, są różnego rodzaju projekty państwowego dofinansowania dla termomodernizacji budynków.

Jednym z nich jest program rządowy Czyste Powietrze, który oferuje dotacje na ogrzewanie i termomodernizację istniejących już domów jednorodzinnych. Obejmuje ona od 15 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Z dofinansowania można skorzystać zarówno na wymianę okien lub drzwi, jak i na docieplenie budynku, modernizację lub montaż nowej instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także montaż odnawialnych źródeł energii i systemów rekuperacji.

Zobacz więcej podobnych postów