Dobrze ocieplony dom to nie tylko przyjemne miejsce do życia, i to zarówno w czasie letnich upałów, kiedy izolacja pozwala utrzymać chłód w środku, jak i zimowych mrozów, gdy utrzymuje ciepło. To także niższe zapotrzebowanie energetyczne domu, a tym samym niższe koszty jego utrzymania. Jak zatem ocieplić dom, aby stał się energooszczędny i w pełni komfortowy dla domowników?
Jak ocieplić budynek?
Na izolację cieplną budynku składa się kilka elementów. Aby była ona w pełni skuteczna, warto zadbać o eliminację wszystkich słabych punktów, w których termoizolacja szwankuje. Na sprawną termoizolację składają się nie tylko odpowiednio ocieplone ściany, stropy, dachy czy fundamenty, ale także okna i drzwi, które powinny odznaczać się jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Dlatego kompleksowa termoizolacja budynku obejmuje zarówno ocieplenie przegród domu – w tym dachu lub stropu, jak i izolację fundamentu, jeśli takiej nie było, a także wymianę okien i drzwi.
Jak się do tego wszystkiego zabrać? Pierwszą rzeczą przed podjęciem decyzji co do rodzaju ocieplenia i jego zakresu, powinien być audyt energetyczny domu, który sprawdzi dokładną efektywność energetyczną budynku. Może być bowiem tak, że wysokie koszty ogrzewania nie są tylko efektem braku odpowiedniej izolacji domu, a raczej nieefektywnego systemu jego ogrzewania. Poza tym taki audyt pozwoli dobrać najlepsze rozwiązania termoizolacyjne do konkretnej sytuacji.
Koszty ocieplenia domu
To, ile ostatecznie będzie kosztować ocieplenie domu, zależy przede wszystkim od wyniku audytu energetycznego. To właśnie on ukaże, jakie straty ponosimy z powodu złej termoizolacji lub przestarzałego systemu grzewczego. Na jego podstawie możemy dobrać najbardziej efektywne rozwiązania termoizolacyjne. Różnią się one zarówno zakresem prac termomodernizacyjnych, jak i rodzajem wykorzystanych materiałów izolacyjnych. Inny koszt wyniesie ocieplenie z wełny mineralnej, a inny ocieplenie styropianem czy wełną drzewną albo pianką PUR lub celulozą.
W zależności od tego, czy termomodernizacja będzie obejmować również wymianę pieca i instalacji grzewczej albo okien i ocieplenia dachu, różnica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w artykule na stronie: https://skalnawelna.com.pl/ile-kosztuje-ocieplenie-domu
, dokładniej omówiono koszty termoizolacji domu.
Dofinansowanie na termomodernizację
Z pewnością dużym wsparciem dla wszystkich, którzy chcą zainwestować w ocieplenie swoich domów, a tym samym zmniejszenie kosztów ich utrzymania, są różnego rodzaju projekty państwowego dofinansowania dla termomodernizacji budynków.
Jednym z nich jest program rządowy Czyste Powietrze, który oferuje dotacje na ogrzewanie i termomodernizację istniejących już domów jednorodzinnych. Obejmuje ona od 15 do 90 procent kosztów kwalifikowanych. Z dofinansowania można skorzystać zarówno na wymianę okien lub drzwi, jak i na docieplenie budynku, modernizację lub montaż nowej instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także montaż odnawialnych źródeł energii i systemów rekuperacji.