Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na stronę?
Porady

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na stronę?

Osoby aktywne zawodowo oraz w przestrzeni wirtualnej w pewnym momencie staną przed pytaniem: gdzie dostać darmowe zdjęcia na stronę? Są one najczęściej wykorzystywane na stronach internetowych, podczas dokonywania wpisów na nią, do sklepu online, a także czasem i na portal społecznościowy. W takiej sytuacji warto skorzystać z bazy darmowych zdjęć. Bywają strony, na których rejestracja jest konieczna, a na innych znów można spokojnie pobrać grafiki bez zakładania konta. Serwisy te są bogate w fotografie, które można wykorzystać zarówno w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych.

Pixabay – darmowe zdjęcia od ręki!

To najbardziej znany serwis, oferujący darmowe zdjęcia bez obowiązkowej rejestracji. Znajduje się tutaj ponad 1,6 miliona zdjęć i video. Oprócz tradycyjnych grafik, mieszczą się także wektorowe fotografie do użytku komercyjnego. Zdjęcia są skategoryzowane tematycznie, a co istotne serwis działa w języku polskim. Osoby, które poszukują zdjęć dużej rozdzielczości muszą dokonać rejestracji na stronie. W ofercie Pixabay występują także płatne zdjęcia komercyjne.

Foter

To inny bank, w którym można ściągnąć bezpłatne grafiki bez rejestracji. Serwis ten posiada ponad 335 milionów bezpłatnych fotografii. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest to, że wybrane zdjęcie można otrzymać w różnych wersjach kolorystycznych. Podczas wyboru grafiki dokonuje się zaznaczenia opcji, czy będzie się ją wykorzystywało w celach komercyjnych czy też nie.

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na stronę?

Freerangestock

To przykład bazy zdjęć, w której konieczna jest rejestracja. Mimo tego warto z niej korzystać, ponieważ w banku tym mieści się naprawdę duża ilość zdjęć. Wyszukiwanie odbywa się, biorąc pod uwagę różne kryteria takie jak nazwa kategorii, popularność oraz nowo dodane pozycje. Bardzo ważną kwestią jest to, by wybierać zdjęcia, które posiadają licencją typu CCO. Mówi ona o tym, że autor zrzekł się jakichkolwiek praw autorskich. Polskie prawo nie bierze pod uwagę takiej możliwości, jednak zwykle uznaje się po prostu, że zdjęcie z tą licencją zostało przekazane do domeny publicznej. Ponadto bank oferuje szeroką gamę zdjęć komercyjnych.

Do znanych baz zdjęć należą także Kaboompics, Stocksnap, Picjumbo, Skitterphoto, Magdeleine, Pexels, Canva, Grafika Google czy Unsplash.

Kwestia licencji

Komunikacja wizualna w dzisiejszych czasach stawiana jest na pierwszym miejscu. Uwagę użytkownika nie przyciąga jakaś treść tylko dana wizualizacja. Stąd zdjęcia i filmy video są obecnie tak popularne. Wiele treści, które znajdują się w sieci mogą być wykorzystywane na różnych licencjach. Najbardziej znaną jest licencja CC, czyli Creative Commons. Polega ona na tym, że autor zachowuje swoje prawa autorskie, ale daną grafikę można wykorzystać do użytku publicznego i śmiało mogą z niego korzystać osoby trzecie. Korzystanie ze zdjęć, posiadających tę licencję pozwala na bezpiecznie użytkowanie. Jedynie co trzeba zrobić to uznać autora i podać informację o twórcy i można bez obaw korzystać, że dokonało się jakiegoś przestępstwa internetowego.

 

Zobacz więcej podobnych postów