Ile kosztuje ceramika na auto i co daje powłoka ceramiczna?
Porady

Ile kosztuje ceramika na auto i co daje powłoka ceramiczna?

Sposoby na ochronę lakieru to temat, który interesuje nie tylko samochodowych freaków, ale tak naprawdę każdego użytkownika samochodu, który chce dbać o swoje cztery kółka. Jednym z popularnych i skutecznych sposobów na ochronę lakieru jest powłoka ceramiczna. Czym ona tak właściwie jest, jakie są jej cechy charakterystyczne oraz czy jej nałożenie jest opłacalne, dowiesz się w artykule poniżej!

Powłoka ceramiczna – co ją wyróżnia?

Można powiedzieć, że powłoka ceramiczna to niemal synonim powłoki ochronnej — dlaczego?  Jest to dodatkowa warstwa nakładana na lakier, która wiąże się z nim, tworząc powłokę ochronną. Warstwa ta niesie z sobą ogrom praktycznych cech, które ułatwiają użytkowanie samochodu, podnoszą jego wartość, a także poprawiają jego wygląd.

Warto wiedzieć, że powłoka ceramiczna wykazuje się twardością na poziomie 9H, co oznacza, że jest kilka stopni twardsza niż zwykły lakier. Dzięki niej staje się ona odporna na zarysowania, korozję, utlenianie, ale również takie czynniki zewnętrzne jak: warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, wysoka temperatura, kwaśne deszcze oraz silna chemia. Ostatnie z wymienionych zagrożeń spotykamy szczególnie często, ponieważ chemia tego typu jest wykorzystywana na myjniach.

Powyższe cechy to nadal nie wszystkie zalety, jakimi wykazuje się powłoka ceramiczna. Sprawia ona, że lakier zyskuje tzw. efekt samoczyszczenia, czyli staje się bardziej odporny na brud, który w dużym stopniu do niego nie przywiera. Powłoka ułatwia również czyszczenie samochodu oraz usuwanie zanieczyszczeń.

Ile kosztuje ceramika na auto i co daje powłoka ceramiczna?

Samochód, który dzięki powłoce staje się odporny na szybkie brudzenie oraz zarysowanie zwiększa swoją wartość. Oznacza to, że nałożenie powłoki to tak naprawdę inwestycja w samochód. Jej trwałość wynosi aż 10 lat, a ceny nałożenia rozpoczynają się już od około 1000 zł. W przełożeniu na długi okres użytkowania, podniesienie jakości samochodu oraz przedłużenie żywotności lakieru, cena ta jest niezwykle przystępna.

Sprawdź sam, jak błyszczący i głęboki może być kolor twojego lakieru, a także jak codzienne użytkowanie samochodu może być proste, dzięki nałożeniu powłoki ceramicznej!

Zobacz więcej podobnych postów