Jak skutecznie wyczyścić fugi?
Porady

Jak skutecznie wyczyścić fugi?

Praktycznie w większości domach znajdują się pomieszczenia, w których znajdują się kafelki. Spotykane są w łazienkach, kuchniach, korytarzach, pomieszczeniach gospodarczych czy też innych pokojach. Mimo, iż są one odporne na wilgoć i ich trzymanie w czystości jest dość proste to nie jest to tożsame z fugami, występującymi między nimi. To właśnie w nich znajdują się resztki mydła, osad wapienny, rdza czy tłuszcze. W fugach spotyka się często pleśń i inne zabrudzenia, które sprawiają właścicielom mieszkań czy domów wiele trudności. Jak zatem się ich skutecznie pozbyć? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Środek do czyszczenia fug

By zbyt często nie borykać się z problemem bardzo zabrudzonych fug warto systematycznie je myć i traktować środkami o naturalnym pH. Znaczenie odgrywa także częste odkurzanie oraz impregnowanie preparatami do konkretnego rodzaju płytek. Na rynku znajduje się wiele detergentów przeznaczonych do czyszczenia fug, warto jednak pamiętać, by były one właściwie dopasowane do rodzaju posiadanych fug. Konieczne jest czytanie etykiet każdego ze środka, gdzie dokładnie jest opisane jak dawkować produkt, jak go używać oraz na jaki czas pozostawić. Niestosowanie się do porad może doprowadzić do zniszczenia czyszczonej powierzchni, jej zmatowienia, a nawet i utratę koloru. Każdy detergent należy używać przy użyciu odpowiedniej ściereczki oraz rękawiczek ochronnych. Tego typu substancje mogą uszkodzić delikatną skórę dłoni. Po zastosowaniu środków czyszczących należy przewietrzyć dokładnie pomieszczenie.

Jak skutecznie wyczyścić fugi?

Czyszczenie fug pod prysznicem

Najtrudniejszym obszarem do mycia fug z pewnością jest kabina prysznicowa. To miejsce szczególnie narażone na powstawanie pleśni. Do eliminacji brudu i pleśni należy zastosować mieszankę zrobioną z 2/3 szklanki amoniaku i dwóch łyżeczek sody oczyszczonej. Otrzymaną miksturę należy przelać do butelki z atomizerem i spryskać nią silikon. Preparat należy zostawić na godzinę, a następnie przetrzeć powierzchnię za pomocą szczoteczki do zębów i później spłukać. Raz w tygodniu należy pryskać szybkę kabiny wodą z octem.

 

Zobacz więcej podobnych postów