Produkty BIO – co to znaczy? Gdzie ich szukać?
Porady

Produkty BIO – co to znaczy? Gdzie ich szukać?

Wraz ze wzrostem świadomości, dotyczącej zdrowego odżywiania oraz otaczania się produktami przyjaznymi dla zdrowia i dla środowiska, rośnie zainteresowanie produktami BIO. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą i gdzie można zaopatrywać się w tego typu produkty?

Czym są produkty BIO?

Dzisiaj już wiemy, że znaczenie ma nie tylko smak jedzenia, które spożywamy, ale także źródło jego pozyskania oraz proces produkcji, jakiemu zostało poddane. Podobnie jest w przypadku innych rzeczy, takich jak kosmetyki, chemia gospodarcza czy nawet artykuły codziennego użytku. Czym produkty BIO różnią się zatem od innych?

Zdrowie i ekologia

Przede wszystkim są to produkty zdrowe, które nie zawierają w sobie szkodliwych substancji, wykorzystywanych często w przemysłowych uprawach czy hodowlach, takich jak np. pestycydy, nawozy sztuczne, antybiotyki oraz szereg substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jakby nie było, samo znaczenie słowa bio związane jest z czymś naturalnym i organicznym.

To jednak nie wszystko. Produkty BIO to również produkty ekologiczne, które otrzymujemy w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Ważny jest tutaj cały łańcuch dostawy, od producenta poprzez firmy zajmujące się dalszą dystrybucją produktu np. pakowaniem. Co to oznacza w praktyce?

Produkty BIO – co to znaczy? Gdzie ich szukać?

Certyfikaty ECO żywności

Jeśli mówimy o żywności ekologicznej, to nie jest to pusty slogan i etykietka BIO czy EKO, która ma znaczenie marketingowe. Prawda jest taka, że prawdziwe produkty BIO muszą posiadać specjalne certyfikaty, których uzyskanie wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wyśrubowanych norm ekologicznych.

Certyfikaty upoważniają producentów do stosowania określonych oznaczeń dla produktów ekologicznych. Produkty BIO czy ekologiczne, niezależnie czy są to warzywa, owoce czy gotowe lub przetworzone produkty złożone z wielu składników, muszą pochodzić z upraw ekologicznych.

Dlaczego wybieramy produkty BIO?

Produkty BIO pochodzące z upraw ekologicznych są po prostu zdrowsze. Co najważniejsze, kupując je, wspieramy nie tylko swój organizm, ale także przyczyniamy się do wzrostu popularności tego typu produktów. Tym samym zachęcamy producentów, rolników i hodowców do przechodzenia na rozwiązania ekologiczne, bezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska naturalnego.

Gdzie i jak kupować produkty BIO?

W zwykłych sklepach wybór tego typu produktów nie jest zbyt duży i z reguły oferowane są w działach ze zdrową żywnością lub ewentualnie innymi produktami ekologicznymi. Dzieje się tak dlatego, ponieważ tego typu produktów nadal nie ma na rynku zbyt wiele. Bogatszą ofertę ekologicznego asortymentu można jednak znaleźć w sklepach internetowych.

Co ważne, zakupy online są nie tylko wygodne, ale pozwalają na szybkie sprawdzenie składu produktów i upewnienie się, czy faktycznie mamy do czynienia np. z ekologiczną żywnością. Na dodatek, często przy większych zakupach, możemy liczyć na darmową dostawę do domu.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk - Twoje produkty BIO.

Zobacz więcej podobnych postów