Dziadkowie, zaraz po rodzicach, są najważniejszymi osobami w życiu każdego człowieka. 21 stycznia przypada Dzień Babci, którego tradycja sięga kilkudziesięciu lat wstecz, a inicjatorem było czasopismo pt. „Kobieta i Życie”. Podczas wydarzenia w postaci wystąpienia poznańskiej gwiazdy Mieczysławy Ćwiklińskiej ustanowiono to ważne święto – wszystkich babć. Ideę podchwycono od razu i tak zostało do dzisiaj – w tym dniu wręcza się tym wyjątkowym kobietom mniejsze lub większe podarunki.
Świętowanie Dni Babci i Dziadka
Znane powiedzenie mówi „co kraj to obyczaj”, sprawdza się ono między innymi w kontekście Dni Babci i Dziadka. Tak na przykład w Kanadzie, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych ustanowiono wspólny dzień dla obu osób. W Polsce poświęca się po jednym dniu dla każdego, wnukowie starają się sprawiać swoim bliskim niespodzianki. Najczęściej są to sentymentalne prezenty w postaci fotokalendarzy, ramek ze zdjęciami, poduszki z podobiznami wnuków i tym podobne gadżety. Młodsze dzieci starają się zrobić coś samodzielnie, na przykład laurki z życzeniami. Wyróżnieniem dla dziadków jest również zaproszenie na przedstawienia szkolne, przedszkolne, w których biorą udział wnuczęta.
Role pełnione przez dziadków
Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy dziadkowie przyjmują pod opiekę swoich wnuków. Starają się oni zapewnić im najlepsze warunki do życia i oddają swoje pełne zaangażowanie. Dlatego warto się im odwdzięczyć i pamiętać o celebrowaniu ich święta. Wystarczy jakiś drobiazg, który wzruszy i pokaże, że są ważnymi osobami w życiu. Wszystkie babcie uwielbiają gotować i piec, dlatego idealnym podarunkiem może być na przykład patera na ciasto. Spersonalizowana dedykacja na pewno wywoła same pozytywne emocje i produkt zajmie zaszczytne miejsce w kuchni. Dziadkowi można sprezentować kubek z kilkoma czułymi słowami, picie herbaty lub kawy stanie się wówczas jeszcze bardziej przyjemne. Dziadkowie nie oczekują cennych prezentów, warto pamiętać, że dla nich liczy się poświęcenie choćby chwili na odwiedziny, rozmowę.