Podniesienie standardu budynku – jakie rozwiązania wybrać?
Dom

Podniesienie standardu budynku – jakie rozwiązania wybrać?

Standard budynku wpływa nie tylko na sam komfort mieszkania w nim, ale także na wartość domu. Wszystkie inwestycje, które go unowocześniają i sprawiają, że żyje się w nim wygodniej i przyjemniej, podnoszą cenę, za jaką możemy go sprzedać w przyszłości. Jakie rozwiązania warto zatem wziąć pod uwagę, kiedy chcemy podnieść standard budynku?

Ogrzewanie budynku

W polskim klimacie okres grzewczy wynosi około 6 miesięcy, jednak często bywa, że trwa on o wiele dłużej. Odpowiednia instalacja grzewcza jest więc jedną z podstawowych instalacji domowych. To ona najczęściej generuje największe koszty. Nowoczesne rozwiązania skutecznie rozwiązują zarówno problem z kosztami ogrzewania, jak i wygodą jego funkcjonowania. Problematyczne kotły na paliwa stałe, czyli najczęściej na węgiel lub ekogroszek, zostają zastępowane przez ogrzewania gazowe lub systemy oparte na odnawialnych źródłach energii, takie jak np. pompy ciepła.

Zmiana systemu ogrzewania może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia mniejszego lub większego remontu – w zależności od tego, czy zmieniane jest jedynie źródło ciepła, czy cała instalacja np. z grzejnikowego, na podłogowe. Sama wymiana kotła nie jest jednak aż tak trudna i kosztowna. A dodatkowo można pozyskać na ten cel dofinansowanie od państwa np. z Programu Czyste Powietrze. Jakie mamy jeszcze opcje na podniesienie standardu budynku?

Podniesienie standardu budynku – jakie rozwiązania wybrać?

Termoizolacja domu

Kiedy już jesteśmy przy cieple i ogrzewaniu, nie sposób nie wspomnieć o termoizolacji budynku. Ona również znacząco wpływa na koszty ogrzewania. Nowe domy muszą spełniać coraz bardziej wyśrubowane normy w tym zakresie. W przypadku tych starszych, to właściciele muszą się postarać o to, aby ograniczyć straty ciepła z budynku. Przy odpowiedniej termoizolacji straty ciepła można ograniczyć o 50-80 procent, co pozwala na olbrzymie oszczędności na ogrzewaniu w ciągu roku.

Na termoizolację składa się nie tylko ocieplenie ścian zewnętrznych, ale także wymiana stolarki okiennej na nową oraz ocieplenie poddasza (więcej na ten temat można przeczytać na: https://ociepleniepoddasza.com.pl/porady/jak-podniesc-standard-budynku-ocieplanie-poddasza). Przy czym nie musimy od razu przeprowadzać pełnej termomodernizacji, ponieważ już samo ocieplenie poddasza przyczyni się do lepszej efektywności energetycznej budynku, czyli do poprawienia jego zdolności akumulacji ciepła.

Co jeszcze można zrobić?

O standardzie budynku świadczy również jego wygląd. I tutaj można dużo zdziałać niewielkim kosztem. W przypadku domów jednorodzinnych ważne jest zadbanie o otoczenie budynku. Nie trzeba tutaj wcale urządzać ogrodów wersalskich, ale skoszony trawnik, zadbany wjazd czy schody do domu oraz ładnie urządzony taras z pewnością podniosą standard całej nieruchomości. A co z wnętrzem?

O ile wszystkie sprzęty domowe i instalacje działają, a wykończenie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów, to sam design wnętrz jest raczej sprawą indywidualną. Dla jednych wysokim standardem będą wnętrza ultranowoczesne, a dla innych styl rustykalny. Jedni lubią zapach nowości, a inni cenią rzeczy nadszarpnięte zębem czasu. Tutaj trzeba zadbać o to, aby samemu czuć się dobrze w swoim domu.

O wiele ważniejsze od samego wyglądu w kwestii podnoszenia standardu budynku jest to, czy w domu są sprawne i ekonomiczne instalacje, i to nie tylko samego ogrzewania, ale można również zastanowić się nad rekuperacją czy instalacją fotowoltaiczną. I właśnie to jest najlepszy sposób podniesienia wartości domu, który wpływa zarówno na jego cenę, jak i komfort jego użytkowania.

Zobacz więcej podobnych postów