Co należy wiedzieć o praniu dywanów?
Dom

Co należy wiedzieć o praniu dywanów?

Dywan, to istotny element wyposażenia wielu domów, który podkreśla charakter wnętrza. Jeżeli mowa o pielęgnacji dywanów, niestety nie wystarczy samo odkurzanie. Dywan, raz na jakiś czas należy wyprać. Nie chodzi tu tylko o poprawienie jego wyglądu, ale też usunięcie bakterii czy roztoczy. Zanim rozpoczniesz poszukiwania specjalistów w tej dziedzinie, wpisując w wyszukiwarkę np. pranie dywanów kraków, warto dowiedzieć się więcej o sposobach czyszczenia dywanów.

Jak często i w jaki sposób należy prać dywany?

Co należy wiedzieć o praniu dywanów?

Zaleca się, aby dywany poddawać czyszczeniu raz lub 2 razy do roku, najlepiej wiosną lub latem. Temperatury panujące w tych porach roku sprzyjają szybkiemu schnięciu dywanów, nawet tych grubych i cechujących się grubym, gęstym włosiem. 

Jeżeli dywan ulegnie zaplamieniu, należy poddać czyszczeniu zabrudzone miejsca, a nie całość jeżeli nie ma takiej potrzeby. Zbyt częste czyszczenie może negatywnie wpływać na strukturę dywanu. 

Dywany można czyścić ręcznie przy użyciu odpowiednich preparatów, za pomocą specjalistycznego sprzętu. Są to zazwyczaj drogie maszyny, a jako że w większości przypadków nie są potrzebne często, przeważnie nie ma potrzeby, kupować jej na własność.  

Warto poszukać firm, które zajmują się profesjonalnie czyszczeniem dywanów (pranie dywanów kraków itd.) Dysponują one nie tylko odpowiednim sprzętem, ale i wiedzą co do tego, jak należy czyścić różne rodzaje dywanów. 

Jeżeli chcemy sami wyczyścić dywan ręcznie, należy zaopatrzyć się w płyn lub piankę do prania dywanów, szczotkę z twardym włosiem oraz ciepłą wodę. Najpierw należy skupić się na czyszczeniu najbardziej zabrudzonych miejsc. Gdy się z tym już uporamy, można przejść do czyszczenia całości. Następnie należy zostawić dywan na kilka godzin do wyschnięcia i … powtórzyć proces, tym razem z użyciem samej wody. Chodzi o dokładne usunięcie z jego struktur detergentu. 

Jak widać, takie czyszczenie jest zajęciem nie tylko czasochłonnym, ale i wymagającym krzepy w rękach. Nic więc dziwnego, ze coraz więcej ludzi decyduje się na zlecenie takiego zadania fachowcom. Wystarczy dostarczyć im dywan i w umówionym terminie odebrać dywan pachnący i dokładnie wyczyszczony z wszelkich zabrudzeń. 

Czyszczenie dywanów z sierści — pranie dywanów kraków i inne miasta

Wielu Polaków ma w domach czworonożnych przyjaciół. Kudłaci członkowie rodziny są dostawcami radości i … sierści, która szczególnie lubi osadzać się na dywanach. Aby utrzymać dywan w dobrej kondycji, należy go często odkurzać. Warto zaopatrzyć się w końcówkę z turboszczotką która znakomicie zbiera sierść. Dobrze sprawdza się również metoda z gumową rękawicą- należy ubrać ja na dłoń, zwilżyć wodą i przesuwać dłonią po dywanie w jednym kierunku, usuwając zwierzęce włoski. 

Bywa, że zwierzę czasami źle się poczuje i zabrudzi dywan. Zaplamiony fragment należy jak najszybciej wyczyścić np. przy pomocy techniki opisanej już w tym artykule. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chodzi o modne w ostatnim czasie dywany typu shaggy, charakteryzujące się długim, puszystym włosiem. Taki dywan trudno jest skutecznie wyczyścić samodzielnie. Lepszym rozwiązaniem będzie oddanie go do pralni. 

Czytaj poprzedni

Rodzaje ciśnieniomierzy

Czytaj kolejny

Trendy wiosna - lato 2021

Zobacz więcej podobnych postów