Styl glamour we wnętrzach – co warto o nim wiedzieć?
Dom

Styl glamour we wnętrzach – co warto o nim wiedzieć?

Styl glamour we wnętrzach większości z nas kojarzy się z luksusem, przepychem oraz mnogością dekoracji. Pomieszczenie w stylu glamour prezentuje się przytulnie, jest eleganckie i doskonale ze sobą skomponowane. Elementem spajającym ze sobą całość jest wrażenie luksusu, któremu hołduje ten popularny od wielu lat styl wnętrzarski. Jego bogactwo i niewymuszona estetyka sprawiają, że trudno przejść obojętnie obok wnętrza urządzonego w klimatach glamour.

Skąd styl glamour czerpie swoje inspiracje?

Pragnąc właściwie zrozumieć założenia i główne wytyczne eleganckiego stylu glamour, należy poznać jego pochodzenie. Glamour, wbrew pozorom, nie jest bowiem wytworem naszych czasów – jego początki sięgają lat 20-tych i 30-tych XX w. i intensywnego rozwoju przemysłu filmowego w USA. To właśnie w Hollywood narodził się styl glamour, szybko stając się swoistą odpowiedzią na potrzebę luksusu ówczesnych gwiazd filmowych. Z prywatnych domów sław trafił do mieszkań „zwykłych” ludzi, którzy zachwycili się jego nietuzinkowym wyglądem i przepychem widocznym na szklanym ekranie.

Mimo tego, że od tego czasu upłynęło już prawie 100 lat, nic nie wskazuje na to, aby styl glamour we wnętrzach miał wkrótce stracić na znaczeniu. Jego niesłabnąca popularność wynika bowiem z uniwersalności i ponadczasowości – styl glamour nawiązując do baroku i łącząc ze sobą różne trendy wnętrzarskie jest na tyle uniwersalny, że nigdy nie wyjdzie z mody. Na przestrzeni lat ulegał on pewnym zmianom i modyfikacjom dyktowanym przez nowsze trendy, jednak jego kwintesencja pod postacią obecnego w każdym detalu luksusu i elegancji pozostały niezmienne.

Styl glamour we wnętrzach – co warto o nim wiedzieć?

Jak estetycznie urządzić dom lub mieszkanie w stylu glamour?

Styl glamour jest bardzo wdzięcznym stylem dekoracyjnym, który pozostawia nam szerokie pole do popisu dająć możliwość wyboru wielu różnych rozwiązań. Pragnąc stworzyć za jego pomocą spójne i estetyczne wnętrze, należy skupić się jednak przede wszystkim na detalach. To właśnie one wnoszą do pomieszczenia dozę luksusu i przepychu pozwalając na stworzenie wnętrza w iście hollywoodzkim stylu. Meble i bazowe elementy mogą być natomiast skromniejsze i bardziej stonowane, co pozwoli uniknąć przesady i nadmiernego przeładowania wnętrza.

W roli dodatków budujących styl glamour we wnętrzach warto wykorzystać takie elementy, jak zasłony z dobrej jakości, ciężkich i solidnych tkanin. Glamour szczególnie upodobał sobie atłasy, jedwabie i aksamity, których obecność pozwala nadać wnętrzu wrażenie większej przytulności. Nie sposób pominąć także luster i eleganckich, luksusowo prezentujących się lamp i żyrandoli, które wprowadzą do wnętrza przytulny klimat zwłaszcza wieczorami. Świeczniki, ozdobne wazony, zegary i figurki wykonane z błyszczących materiałów i wzbogacone w ozdobne kryształki rozświetlą pomieszczenia i zapewnią mu luksusowy wygląd. Wygodne, miękkie fotele i sofy w kolorystyce spójnej z całością lub, wręcz przeciwnie, atrakcyjnie z nią kontrastującej, wprowadzą do wnętrza bardziej funkcjonalny i przytulny charakter.

Zobacz więcej podobnych postów