Pakowanie prezentów po japońsku
Dom

Pakowanie prezentów po japońsku

Wręczając komuś prezent, dbamy nie tylko o jego zawartość, ale również i opakowanie. W kwestii pakowania podarunków istnieje wiele rozwiązań. W tym kontekście często pojawia się takie określenie jak furoshiki. Co się za nim kryje?

Furoshiki – co to takiego?

Furoshiki oznacza chustę lub kawałek materiału wykorzystywane do owijania, pakowania i przenoszenia rozmaitych przedmiotów. Nazwa ta pochodzi od materiału, który w okresie Nara w Japonii stosowany był w publicznych łaźniach. Słowo furo oznacza w tłumaczeniu na język polski łaźnię, a shiki rozłożenie Chusty lub kawałki tkanin mogą mieć różne rozmiary, w zależności od konkretnych potrzeb. Współczesne furoshiki używane jest bardzo często do pakowania prezentów, przy czym zastosowanie znajdują różne typy tkanin, np. jedwab, krepa, bawełna, wiskoza czy nylon. W roli opakowania na prezent można wykorzystać nawet zwykłą apaszkę – wystarczą odpowiednie dodatki, aby upominek nabrał indywidualnego charakteru adekwatnego do okoliczności.

Furoshiki – największe zalety

Sięganie po materiał do zapakowania prezentu ma sporo zalet. Dla wielu osób furoshiki to najpiękniejszy sposób pakowania upominków – patrząc na końcowy rezultat, trudno się z tym nie zgodzić. Całość prezentuje się niezwykle efektownie i robi ogromne wrażenie, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przy tej okazji trudno nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Dzięki furoshiki pakowanie prezentów jest nie tylko przyjemnością, ale także przejawem troski o środowisko. Każdy bowiem jest w stanie znaleźć w domu kawałki tkanin, które z powodzeniem sprawdzą się w roli opakowań na podarunki. To pakowanie w duchu zero waste – czyli nic się nie marnuje, dzięki czemu nie wytwarza się dodatkowych odpadów. Warto w tym miejscu przypomnieć,  że tylko w okresie Bożego Narodzenia, którego nieodłączną częścią są prezenty, produkowanych jest prawie o 30 proc. więcej śmieci niż w pozostałych miesiącach.

Pakowanie prezentów po japońsku 

Decydując się na zapakowanie prezentu omawianą metodą, trzeba liczyć się z tym, że jest ona dość czasochłonna – zwłaszcza gdy w rachubę wchodzi większa ilość podarunków do zapakowania. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po gotowe torby ozdobne na prezenty dostępne w rozmaitych wariantach, jeśli chodzi o wzory i kolorystkę. Da się je bez problemu dopasować do konkretnych okazji, a na ich korzyść przemawia to, że są uniwersalnymi produktami o wielokrotnym zastosowaniu. Każdy z pewnością w ma w domu co najmniej kilka toreb, w których otrzymał prezenty od innych osób.

Furoshiki – sztuka pakowania z tradycjami

Pomimo iż tradycje związane z furoshiki sięgają wiele setek lat wstecz, w Japonii do dziś pakuje się przedmioty – nie tylko na prezenty – tą właśnie metodą. Co więcej, furoshiki robi obecnie istną furorę na całym świecie. Chusty są doskonałym zastępstwem reklamówek z tworzywa sztucznego, w Japonii stosuje się je też do pakowania pudełek śniadaniowych oraz jako narzuty na stoły podczas przerw śniadaniowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej podobnych postów