Oprawy oświetleniowe – jak dzielimy i dlaczego są tak często wykorzystywane?
Dom

Oprawy oświetleniowe – jak dzielimy i dlaczego są tak często wykorzystywane?

Aktualnie, coraz częściej odchodzi się od długich żyrandoli i zwisających z sufitu lamp. Istnieje ku temu wiele powodów, niekoniecznie związanych z aspektami wizualnymi, ale także z samą funkcjonalnością. Oprawy oświetleniowe są świetną alternatywą, wykorzystywaną w ramach podstawowej instalacji oświetleniowej.

Problem pojawia się natomiast w momencie doboru takich opraw. Często nie wiemy, w jakiej odległości od siebie należy je umieszczać oraz jak przygotować instalację elektryczną pod ich montaż. Okazuje się, że w dużej mierze zależy to od typu oprawy, który wybierzemy. Poniżej postaramy się przedstawić najpopularniejsze rodzaje opraw oświetleniowych i opiszemy nieco wygodę, wynikającą z ich stosowania.

Funkcjonalność opraw, a trudność ich montażu

Wielu inwestorów rezygnuje z mocowania opraw z powodu trudności w przygotowywaniu instalacji. Okazuje się, że ciągnięcie przewodów pod dane urządzenia oświetleniowe w nieznacznym stopniu różni się od standardowej instalacji pod lampę. W przypadku montażu podwieszanych sufitów, czynność ta jest jeszcze prostsza. W końcu fakt, że lamp jest więcej, wcale nie oznacza od razu konieczności tworzenia dla nich osobnych obwodów.

Warto więc dwukrotnie przemyśleć sprawę i poważnie zastanowić się nad zastąpieniem żyrandolu oprawami. Zabierają one znacznie mniej miejsca, przez co całe pomieszczenie wydaje się być obszerniejsze. Co więcej, jest to typ oświetlenia punktowego. Światło będzie emitowało wyłącznie w miejscach, w których aktualnie przesiadujemy.

Oprawy oświetleniowe – jak dzielimy i dlaczego są tak często wykorzystywane?

Rodzaje opraw oświetleniowych

Wiele osób kojarzy oprawy wyłącznie z małymi lampkami umieszczonymi w suficie. Jest to jeden z ich typów, nazywany dokładniej podtynkowym. Zastosowanie tego typu źródeł światła wpłynie korzystnie na oszczędność miejsca w pomieszczeniu i pozwoli na oświetlenie wyłącznie wymagających tego powierzchni. Często stosuje się je w pomieszczeniach łazienkowych, gdzie oprawy lokowane są nad wanną czy umywalką.

Lepszym rozwiązaniem dla salonu, przedpokoju czy kuchni jest jednak oprawa natynkowa. Cechuje ją ogromna różnorodność pod kątem wzorów i kształtów, a także liczby żarówek zawartych w jednym urządzeniu. Bez wątpienia oświetlenie natynkowe może służyć za podstawowe źródło światła w praktycznie całym domu. Dostępne są oprawy elewacyjne, ruchome bądź nawet plafony.

Zalety opraw oświetleniowych

Zarówno w przypadku oświetlenia natynkowego, jak i podtynkowego, najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w oprawach jest technologia LED. Gwarantuje ona niski pobór energii elektrycznej, co w znacznym stopniu przekłada się na oszczędność pieniędzy w postaci mniejszych rachunków za prąd. Co więcej, takie źródła światła posiadają wydłużoną żywotność, przez co nie trzeba regularnie wydawać określonej sumy gotówki na nowe żarówki.

Kluczową cechą niektórych ledowych urządzeń oświetleniowych jest możliwość zdalnego sterowania. Dzięki wbudowanym modułom wifi, oprawy są w stanie połączyć się z naszym telefonem i routerem. W ten sposób, można dowolnie włączać i wyłączać je z poziomu aplikacji, a dodatkowo regulować barwę emitowanego światła.

Zobacz więcej podobnych postów