Jak kupić dobre buty trekkingowe?
Porady

Jak kupić dobre buty trekkingowe?

Buty trekkingowe są niezbędnym elementem wyposażenia każdego miłośnika wędrówek. Zapewniają wygodę użytkowania i bezpieczeństwo. Zobacz, jak znaleźć odpowiednią parę.

Wygoda i bezpieczeństwo

Buty trekkingowe są trwałe i zapewniają dużą stabilność dlatego spodobają się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym wędrowcom. Doskonale chronią stopy i kostki przed urazami i przeciążeniami. Można w nich spokojnie chodzić po śniegu, błocie i wodzie. Zapewniają dobrą przyczepność, dzięki temu sprawdzą się w każdych warunkach. Nie zmarzniesz w nich nawet wtedy, gdy jest zimno. Chronią przed zwichnięciem i skręceniem kostki, nie ograniczając przy tym zakresu ruchu. Buty trekkingowe nie obcierają skóry i nie powodują pęcherzy. Sprawdzą się więc wyśmienicie podczas długich wędrówek. 

Trakcja

Szukając butów trekkingowych, zwróć też uwagę na trakcję, czyli przyczepność. Aby zmierzyć ten parametr, producenci przeprowadzają testy w celu ustalenia współczynnika tarcia i właściwości antypoślizgowych obuwia lub materiałów na różnych powierzchniach. Wybierając buty, sprawdź koniecznie podeszwę zewnętrzną. Ma być trwała i zapewniać wystarczającą przyczepność. Zwykle wykonana jest z miękkiej, ale wytrzymałej gumy.

Jak kupić dobre buty trekkingowe? 

Oddychalność

Tradycyjne buty turystyczne często nie zapewniają wystarczającej wentylacji. Nie odprowadzają dobrze potu, co powoduje duży dyskomfort. Prowadzi to również do wielu problemów skórnych, takich jak pęcherze, wysypki i infekcje. Warto więc zwrócić uwagę na buty trekkingowe wykonane z oddychających materiałów. Pomagają utrzymać ciepłe i suche stopy niezależnie od warunków atmosferycznych. 

Producenci obuwia trekkingowego najczęściej łączą syntetyczny materiał ze sztuczną skórą. Dzięki temu obuwie jest nie tylko trwałe, ale też dobrze odprowadza pot. W cholewkach butów zwykle stosuje się siatki nylonowe.

Amortyzacja

To zdolność butów do pochłaniania wstrząsów. Chroni przed dyskomfortem i bólem stóp. Kupując buty trekkingowe Salewa, możesz mieć pewność, że zapewnią odpowiednią amortyzację i lepszą stabilizację. Ważną rolę odgrywa tutaj wysokiej jakości podeszwa środkowa.

Komfort

Obuwie ma zapewnić komfort noszącym. Idealny mikroklimat w bucie to warstwa graniczna powietrza wokół stopy o temperaturze około 29 stopni Celsjusza i niskiej wilgotności względnej. Chociaż utrzymanie stopy w chłodnym i suchym miejscu jest głównie kwestią wygody, zapobiega również tworzeniu się pęcherzy. Wybierając buty trekkingowe, zwróć uwagę na dopasowanie. Dobrze dobrane obuwie zapewnia zdrowie stóp i przyjemne użytkowanie.

Jak kupić dobre buty trekkingowe? 

Kiedy kupować buty?

Jeśli możesz, kupuj buty wieczorem (a przynajmniej po południu). Stopy puchną w ciągu dnia, warto o tym pamiętać, szukając obuwia. Wybierz się do sklepu wtedy,  gdy jest trochę spokojniej. Weź ze sobą skarpety turystyczne, które będziesz nosić na szlaku. Upewnij się, że skarpetki wykonane są z materiałów syntetycznych, wełny merynosów lub mieszanki wełny i materiałów syntetycznych. Bawełna pochłania za dużo wilgoci. W rezultacie skarpety staną się zimne i lepkie. Mogą się również marszczyć, zwiększając ryzyko pęcherzy.

 

Zobacz więcej podobnych postów