Jak przygotować się do chrztu dziecka?
Porady

Jak przygotować się do chrztu dziecka?

Chrzest to wyjątkowy moment w życiu maluszka i jego rodziny. Warto więc elegancko ubrać maleństwo, by podkreślić charakter uroczystości. Sprawdź, jak się do niej przygotować. 

Biały kocyk do chrztu

Przygotowując maleństwo do chrztu, pamiętaj nie tylko o ubranku, lecz także białym kocyku. Powinien być miły w dotyku, by łagodnie opatulić nim maluszka. Poprawi jego samopoczucie i zapewni komfort cieplny. W kościele może być chłodniej niż na dworze, czy w lokalu, dlatego kocyk przyda się nawet latem. 

W sklepach znajdziesz przytulne kocyki z wycinanymi laserowo wzorami lub słodkimi grafikami. Po latach mogą wzruszać i przywoływać cudowne wspomnienia. Co ważne, przydadzą się nie tylko podczas chrztu, lecz także później. Można je wykorzystać podczas spacerów w wózku, czy w jesienne wieczory. W kolekcji królują lekkie, miękkie polarowe i bawełniane kocyki. Możesz je często prać, nie martwiąc się przy tym, że się zniszczą lub odbarwią. 

Jak przygotować się do chrztu dziecka?

Szatka i świeca

Szatka i świeca są nieodłącznymi elementami ceremonii chrztu świętego. Najczęściej taki zestaw kupują chrzestni, warto jednak wcześniej zasięgnąć opinii rodziców dziecka. SW sklepach znajdziesz zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne komplety. Niektóre świeczki wyposażone są w stroiki lub okapniki. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu wybierzesz odpowiedni zestaw dla dziewczynki lub chłopczyka. Przykuwają uwagę starannym wykonaniem.

Bardzo ważną rolę podczas chrztu odgrywa też szatka symbolizująca wewnętrzną przemianę, czystość i niewinność. Wielu rodziców wybiera spersonalizowaną szatkę. Umieszczają na niej zdjęcie maluszka. Oprócz tego proszą o wyhaftowanie imienia/imion dziecka i daty chrztu. Niektóre szatki przedstawiają wizerunek Matki Boskiej z dzieciątkiem, gołębicy, krzyża lub aniołka. Mogą być później wspaniałą pamiątką nie tylko dla dziecka, ale też całej rodziny. 

Złoty łańcuszek z medalikiem

To wspaniały prezent z okazji chrztu świętego. Złoty łańcuszek z medalikiem jest uniwersalny i ponadczasowy, dlatego możesz go kupić zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopczyka. Dużą popularnością cieszą się medaliki z Matką Boską, Jezusem lub aniołkiem.

Jak przygotować się do chrztu dziecka?

Eleganckie i wygodne ubranko

Odpowiednie ubranko do chrztu dla dziewczynki doskonale łączy styl i wygodę. Dostępne jest w różnych fasonach, od klasycznych po nowoczesne. W kolekcji znajdziesz modne sukienki w różnych kolorach i rozmiarach. Dostępne są zarówno gładkie, jak i bogato zdobione stroje. Wybierając sukienkę, sprawdź, z jakiego materiału została uszyta. Dużą popularnością cieszą się bawełniane i satynowe ubranka. Podkreślają wyjątkowy charakter wydarzenia, z drugiej strony nie krępują ruchów maluszka i dodatkowo go nie stresują. 

Możesz na nie założyć pelerynkę, sweterek, bolerko albo płaszczyk. Najczęściej ubranka do chrztu są białe, nie musisz jednak ograniczać się tylko do tego koloru. Producenci proponują różowe i beżowe sukienki dla dziewczynki, a ciemne i białe garniturki dla chłopczyków. 

Pamiętaj, by na główkę malucha założyć ozdobną, wygodną czapeczkę. Opcjonalnie możesz wybrać dla dziewczynki kapelusik lub opaskę. Zwróć też uwagę na buciki, powinny pasować kolorystycznie do ubranka.

Zobacz więcej podobnych postów