W jaki sposób pozbyć się tłustych plam z dywanu?
Porady

W jaki sposób pozbyć się tłustych plam z dywanu?

To prawda, że w domu, który żyje, często zdarzają się wszelkiego rodzaju wypadki polegające na wylanych sokach, upuszczonych sztućcach czy zabrudzeniach naniesionych przez domowego pupila. Warto przy tym wspomnieć, że na tego typu wypadki narażone są przede wszystkim ściany oraz dywany. Jako że dywany w większości przypadków bardzo szybko pochłaniają zanieczyszczenia, ich sprawne wypranie niekiedy okazuje się bardzo dużym wyzwaniem. Szczególnym utrudnieniem są tłuste plamy, które wnikają we włosie dywanów i w efekcie ciężko je wywabić. Mimo to istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które w takich sytuacjach pozwalają przywrócić dywan do idealnego stanu.

W jaki sposób pozbyć się tłustych plam z dywanu?

Co zrobić w przypadku tłustych plam na dywanie?

Kiedy na dywanie pojawi się tłusta plama, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby nie działać zbyt impulsywnie. Większość osób po zobaczeniu takiego zabrudzenia sięga po pierwszą z brzegu ścierkę i zaczyna energicznie wycierać plamę. W efekcie tłuszcz jeszcze bardziej wnika we włosie dywanu, a my dodatkowo go rozmazujemy. Z tego też powodu po pojawieniu się takiej plamy powinniśmy unikać stosowania samej ścierki oraz ruchów, które jeszcze bardziej pogorszą sytuację. Mimo to dobrym pomysłem będzie w miarę szybkie działanie - jeśli nie zareagujemy wystarczająco wcześnie, zabrudzenie może stać się jeszcze trudniejsze do usunięcia i trwale wpłynąć na stan naszego dywanu.

Godnym uwagi rozwiązaniem w przypadku tego typu zabrudzeń jest wykorzystanie preparatów rozpuszczających tłuszcz. Możemy skorzystać z środków, które mamy pod ręką, czyli na przykład z płynu do naczyń, ale w przypadku poważniejszych plam często lepszym wyjściem z sytuacji będzie skorzystanie z profesjonalnych preparatów. Warto przy tym wspomnieć, że jeśli zabrudzenie mimo użytych płynów wciąż pozostaje widoczne, powinniśmy spróbować wywabić je w inny sposób. Pomocna okazuje się między innymi soda oczyszczona, która świetnie radzi sobie z tego typu zanieczyszczeniami i jednocześnie nie niszczy włosia dywanu. Sodę możemy rozsypać na niezaschniętą jeszcze plamę, a następnie po odczekaniu dłuższej chwili zetrzeć ją z dywanu i spróbować ponownie umyć. 

Zobacz więcej podobnych postów