Tradycja zajączka wielkanocnego – pomysły na prezent
Porady

Tradycja zajączka wielkanocnego – pomysły na prezent

W wielu rodzinach istnieje tradycja zajączka wielkanocnego. Polega ona na podarowywaniu bliskim wielkanocnych upominków. Warto wiedzieć jakie pomysły na prezent sprawdzą się doskonale na tę okazję. Skąd zatem wywodzi się ta tradycja? Jakie ciekawe prezenty można podarować rodzinie na tę okoliczność?

Tradycja zajączka wielkanocnego

Tradycja ta nie jest tak popularna w Polsce jak tradycja robienia sobie prezentów pod choinkę na Święta Bożego Narodzenia, jednak jest kultywowana w wielu polskich domach. Jest to uwarunkowane głównie regionem, w którym zając wielkanocny jest obowiązkowym elementem Wielkanocy. Tradycja ta wywodzi się z tradycji germańskiej, oznacza budzenie się do życia, zwiastuje odradzającą się ziemię i nadchodzącą wiosnę. Zając symbolizuje początek nowego życia. Tradycja ta przyszła do Polski właśnie z Niemiec. Szczególnie jest propagowana na Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim. Zgodnie z tradycją zajączek przychodzi z koszyczkiem pełnym prezentów i słodkich upominków.

Tradycja zajączka wielkanocnego – pomysły na prezent

Czas przyjścia Zajączka

Zazwyczaj tradycja ta dotyczy dzieci, którym zajączek przynosi zwykle słodkie niespodzianki. W niektórych domach jest również kultywowana wobec dorosłych. Najczęściej zajączek przychodzi w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, zwany Niedzielą Wielkanocną. W Wielkopolsce zając przychodzi nieco wcześniej, gdyż już w Wielki Czwartek. Dzieci przed Wielkanocą wystawiają swe koszyczki na upominki od zajączka. Powinny być one wyścielone słomą bądź serwetą. Po zjedzeniu wielkanocnego śniadania dzieci rozpoczynają poszukiwania drobnych prezentów ukrytych w koszyczkach.

Pomysły prezentowe na zajączka

Do ciekawych pomysłów zalicza się wszelkie figurki z ceramiki, porcelany czy drewna. Idealnie nadają się na prezent dla tych młodszych, jak i starszych dzieci. Świetne są również skarbonki w kształcie zajączka, w których można gromadzić swe oszczędności. Do pozostałych inspiracji wpisuje się wiosenny kubek, filiżanki z motywem wielkanocnym, naczynia z świątecznym printem, świecznik, kwiatowa świeca, wazony, doniczki i osłonki na kwiaty czy ramki na świąteczne zdjęcia.

 

Zobacz więcej podobnych postów