Karnety turystyczne jako prezent? Sprawdź, gdzie warto pojechać
Porady

Karnety turystyczne jako prezent? Sprawdź, gdzie warto pojechać

Planujesz wakacje? Jak co roku zastanawiasz się, czy zostać w Polsce, czy wyjechać za granicę? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Pamiętaj jednak, że nasz kraj oferuje wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych. Sprawdź kilka z nich!

Ogród Botaniczny w Poznaniu

Piękny poznański ogród botaniczny znajduje się przy ul. Dąbrowskiego 165, w pobliżu jeziora Rusałka. Zajmuje 22 hektarów powierzchni. Możesz tutaj zobaczyć ponad 7000 gatunków roślin z niemal każdego rodzaju klimatu i ekosystemu na świecie. Nienagannie utrzymany ogród jest zarówno parkiem rekreacyjnym, jak i edukacyjnym należącym do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego historia sięga 1922 roku. Obecnie znajduje się tu kilka szklarni (niedostępnych dla turystów), wyjątkowy dwukondygnacyjny pawilon wystawowy z galerią sztuki i kawiarnią oraz urocza fontanna baletnicy zaprojektowana przez Małgorzatę Węcławską, absolwentkę poznańskiej ASP.

Tatrzański Park Narodowy

Obejmuje całe polskie Tatry, poczynając od najgłębszych dolin, a kończąc na najwyższych szczytach. Na terenie Parku znajdują się Rysy 2503 m n.p.m. Górzyste, surowe krajobrazy zapierają dech w piersiach. Tatrzański Park Narodowy został otwarty w 1955 roku. Zajmuje powierzchnię około 160 km2. Można tutaj podziwiać głębokie doliny lodowcowe i strome, skaliste zbocza. Krajobraz jest zróżnicowany z powodu odmiennej budowy geologicznej Tatr Zachodnich i Wysokich. Można tu zobaczyć wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Karnety turystyczne jako prezent? Sprawdź, gdzie warto pojechać

Muzeum Kaszubskie

Jeśli chcesz poznać bliżej kulturę kaszubską, koniecznie wybierz się do Muzeum Kaszubskiego, przy ul. Kościerskiej 1 w Kartuzach. Możesz tutaj zobaczyć wspaniałe przykłady tradycyjnej sztuki ludowej, stroje ludowe, narzędzia rolnicze i rybackie, krosna, wyroby wikliny. Dodatkowo w ramach stałej ekspozycji została udostępniona dla zwiedzających Kuźnia Bazylego. W małym sklepiku możesz kupić przepiękne, tradycyjne rękodzieła.

Ogród Botaniczny w Myślęcinku

Ten 60-hektarowy teren przypomina bardziej wielką łąkę niż standardowy ogród botaniczny, ale można tutaj zobaczyć ponad 800 gatunków rośliny. Jeśli chcesz trochę odpocząć i pospacerować, na pewno Ci się spodoba. Kluczową atrakcją turystyczną jest Alpinarium, czyli część ogrodu w stylu alpejskim z 20-metrowym kamiennym murem, wąwozem, górskim jeziorem, strumieniem i wodospadem. Oprócz tego warto zobaczyć arboretum, czyli miejsce, w którym kolekcjonuje się krzewy i drzewa.

Karnety turystyczne jako prezent? Sprawdź, gdzie warto pojechać

Kraków

Dawna stolica Polski przyciąga turystów z różnych zakątków świata. W sercu miasta znajduje się Rynek Główny, największy średniowieczny rynek w Europie. Można tutaj zobaczyć majestatyczny Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Z wieży kościelnej co godzinę rozbrzmiewa hejnał mariacki, którego słyszał prawie każdy Polak. Równie wspaniały jest Zamek Królewski na Wawelu, górujący nad Starym Miastem. W Katedrze na Wawelu pochowani są królowie, poeci, żołnierze i inne osoby zasłużone dla Polski.  Ale to dopiero początek- każda część Krakowa jest fascynująca- od dawnej żydowskiej dzielnicy Kazimierz po betonowe budowle z czasów komunizmu w Nowej Hucie. Profesjonalny przewodnik turystyczny po Krakowie poleca również Sukiennice, Muzeum Narodowe i Muzeum Lotnictwa Polskiego. Jeśli chcesz odpocząć na świeżym powietrzu i uciec od zgiełku miasta, wybierz Planty, Park im. H.Jordana lub Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz więcej podobnych postów