Jak dbać o drewniane podłogi?
Dom

Jak dbać o drewniane podłogi?

Niektóre z domów posiadają w sobie coś szczególnego, charakter, który aż trudno sprecyzować. Wchodząc do takiego miejsca, widzisz jego niepowtarzalny wystrój, który tworzy atmosferę domu oraz jego oryginalność. Częstym elementem, dzięki któremu właśnie takie wrażenia ci towarzyszą, są drewniane podłogi. To ponadczasowe rozwiązanie, które aby zachwycało przez długie lata, musi być odpowiednio pielęgnowane. Drewniane podłogi będą tworzyć swój niepowtarzalny charakter wyłącznie wtedy, gdy będą regularnie czyszczone i konserwowane.

Codzienna pielęgnacja

Podłogi na co dzień są wystawione na szereg różnorodnych wyzwań. Jedne z nich dotyczą uszkodzeń mechanicznych, inne zabrudzeń. Na czele pierwszej grupy znajdują się uszkodzenia, które tworzy piasek. Wbrew pozorom nie nanosimy go wyłącznie w zimie. Przez cały rok powinniśmy dbać o regularne zamiatanie drewnianej podłogi. Aby nie było to tak uciążliwe, warto położyć pod drzwiami wejściowymi szeroką wycieraczkę, która będzie zbierać większość piasku. To bardzo ważny krok, ponieważ piasek i kamyki mogą rysować podłogę oraz ścierać ją.

Drugim najpopularniejszym rodzajem uszkodzeń mechanicznych są zarysowania i wgniecenia tworzone przez meble oraz krzesła. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego rodzaju uszkodzeń jest założenie podkładek filcowych pod nóżki krzeseł i mebli. Dzięki nim przesuwanie ich będzie łatwiejsze, a podłoga nie zostanie zniszczona.

Jak dbać o drewniane podłogi?

W grupie zabrudzeń królują te powodowane przez jedzenie, tłuszcz oraz wodę. Drewniana podłoga bardzo łatwo ulega wszelkiego rodzaju zabrudzeniom, a plamy możemy z niej zmyć jedynie w czasie dokładnego mycia. Należy również uważać na wodę, która może powodować wybrzuszenia podłogi.

Gdy chcesz umyć dokładnie podłogę w swoim domu, pamiętaj, że do drewna nie powinno się stosować uniwersalnych środków do mycia. Ten rodzaj powierzchni potrzebuje zastosowania środków specjalistycznych, które odpowiednio ochronią podłogę. Oprócz wybrania odpowiedniego środka ważne jest również to, jaką ilość wody się do niego stosuje. Powinno być jej niedużo, a ścierka lub mop bardzo dokładnie z niej odciśnięte.

 

Zobacz więcej podobnych postów