Jak wybrać odpowiednie oprawy halogenowe?
Porady

Jak wybrać odpowiednie oprawy halogenowe?

Oprawy halogenowe to bardzo popularny rodzaj oświetlenia, powszechnie wykorzystywany zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i budynkach firmowych czy instytucjach publicznych. Szeroki asortyment opraw sprawia, że wybór konkretnej wersji bywa trudny. Dowiedz się zatem, na co zwrócić uwagę, kupując oprawy halogenowe.

Oprawa halogenowa aluminiowa, stalowa czy szklana – jaką wybrać?

Wybierając oprawę halogenową, zwróć uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Oprawa halogenowa aluminiowa to bardzo praktyczny model, który cechuje się jednocześnie wspaniałymi walorami estetycznymi. Aluminium to względnie miękkie tworzywo, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie opraw o rozmaitych kształtach. Oprawa halogenowa aluminiowa może być zatem w wersji okrągłej, prostokątnej lub kwadratowej, pojedynczej, podwójnej, potrójnej, a nawet poczwórnej. Ich zaletą jest też bogata gama kolorystyczna. Do najpopularniejszych należą modele czarne, białe, złote i srebrne, ale z łatwością nabędziesz też wersje w wielu innych barwach. Oprawa halogenowa aluminiowa występuje w formie gładkiej bądź szczotkowanej.

Oprawy stalowe wyróżniają się z kolei niską ceną, co niestety często przekłada się na gorszy wygląd. Wybierając ten model, koniecznie sprawdź jakość produktu – bywa, że najtańsze modele są mniej trwałe i dość szybko korodują, co negatywnie wpływa na estetykę oprawy oświetleniowej. Występują one w różnych kolorach.

Szklane oprawki są bardzo stylowe i dostępne w wielu barwach, m.in. białej, czarnej, fioletowej, bursztynowej czy srebrnej (lustrzanej). Występują w wersjach z różną grubością szkła.

Jak wybrać odpowiednie oprawy halogenowe?

Oprawki regulowane czy stałe?

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj oprawy halogenowej. Modele stałe to taki rodzaj oprawy, w której wewnętrzny pierścień jest nieruchomy względem drugiego. To powoduje, że źródło światła można skierować wyłącznie w dół. Wersje ruchome, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na poruszanie pierścieniem wewnętrznym. Dzięki temu możliwe jest ustawienie dowolnego kierunku światła. To szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku większej liczby opraw. W takiej sytuacji ruchome oprawy można bowiem dopasować indywidualnie do potrzeb i ustawić światło tak, aby równomiernie oświetlić wnętrze lub rozświetlić jego konkretny fragment.

Kształt oprawy halogenowej

W dobrych sklepach znajdziesz oprawy w przeróżnych kształtach. Jaka oprawa halogenowa aluminiowa, szklana czy stalowa Cię interesuje? Możesz wybrać wersję okrągłą – to najpopularniejszy typ oprawy, który sprawdzi się w pomieszczeniu o dowolnej aranżacji. Masz również możliwość montażu wersji kwadratowej, prostokątnej, a także takiej, która ma więcej niż jedno źródło światła, np. potrójnej czy poczwórnej.

Rodzaj gniazdka

Ważną kwestią, którą też trzeba wziąć pod uwagę, kupując oprawę halogenową, jest rodzaj gniazdka. Do wyboru masz wersje MR16 i GU10. Gniazdo MR16 to rzadziej używany typ oprawki przyłączeniowej. Model ten współpracuje z żarówkami o gwincie MR16.  Gniazdko GU10 to z kolei odpowiedni wybór dla żarówek z dwiema charakterystycznymi wypustkami metalowymi, które posiadają na końcach zgrubienia.

Zobacz więcej podobnych postów