Wszystko na temat Szkockiej
Recenzje

Wszystko na temat Szkockiej

Whisky to jeden z nielicznych trunków posiadających tak burzliwą historię, w której czasami trudno się połapać. Niniejszy artykuł zostanie poświęcony historii tego typu alkoholu, sposobu jego powstania oraz porównaniu whisky i whiskey oraz jak wygląda prawidłowa degustacja whisky.

Trochę historii związanej z tym trunkiem

W 1994 roku miały miejsce obchody pięćsetnych urodzin whisky. To bardzo umowna data, gdyż wtedy pojawiły się pierwsze informacje na temat produkcji na szerszą skalę. Odbyło się to w 1494 roku w Rejestrze Skarbowym Szkocji, w którym to król Jakub IV miał zamówić sobie osiem worków słodu, z którego miało powstać lekarstwo określone mianem „wody życia”. Stąd whisky często określa się mianem szkockiej, ponieważ zapis odnaleziono w Szkocji.

Tak naprawdę trunek ten powinno się kojarzyć z Irlandią, ponieważ w XI wieku rozpoczęła się jego produkcja przez irlandzkich mnichów. Było one traktowane jako lekarstwo na różne bóle i dolegliwości. Podczas produkcji miała miejsce destylacja słodu jęczmiennego, a następnie dojrzewanie odbywało się w dębowych beczkach. Ta „woda życia” na początku nazywana była uisge beatha, która następnie ewoluowała na usikie, później na whiskie, a z tego dopiero powstała nazwa whisky.

Wszystko na temat Szkockiej

Whisky a whiskey

Na whisky często mówi się także szkocka. Często spotykane jest także określenie whiskey. Jest to mała, ale tak naprawdę znacząca zmiana, ponieważ różnią się one pochodzeniem oraz składnikami dodawanymi do jej produkcji. Whiskey z Irlandii jest bardzo podobna do szkockiej whisky, jednak Irlandczycy chcieli się czymś wyróżnić, by nie łączyć ich trunku ze szkockim odpowiednikiem. Natomiast amerykańska whiskey tworzona jest na podstawie kukurydzy i w odróżnieniu od wcześniej wymienionych gatunków jej dojrzewanie trwa znacznie krócej, bo może być już spożywana po dwóch latach.

Whiskey jest bardzo znanym trunkiem, ale trzeba przyznać, że whisky szkocka jest najbardziej ceniona przez europejskich koneserów. Krajami, które najwięcej piją whisky są Niemcy, Hiszpania, Francja oraz Polska.

Degustacja whisky

Niewiele ze zwykłych śmiertelników jest w stanie wyobrazić sobie jak powinna wyglądać prawdziwa degustacja whisky. To, co odróżnia ją od innych alkoholi to, że powinno się ją pić bardzo powoli. Najbardziej znaczący moment jest wtedy, gdy ma się pierwszy kontakt z whisky, kiedy alkohol styka się z językiem odczuwa się drażniący posmak. Jest to bardzo naturalne zjawisko, ponieważ na końcu języka mieści się niezwykle wrażliwy nerw trójdzielny, gdzie po odczuwanym odrętwieniu na początku każdy następny łyk tego trunku będzie znacznie przyjemniejszy od poprzedniego.

Osoby, które pragną, by spożywanie whisky było wyjątkowym i ekscytującym doznaniem dla wszystkich posiadanych zmysłów warto przed degustacją wyeliminować kontakt z tytoniem, ostrym jedzeniem i cierpkimi smakołykami po to, by nie zaprzepaścić możliwości prawdziwych i głębokich wrażeń podczas degustowania tego rodzaju trunku, jakim jest whisky. Ważne jest także, by whisky nie była za zimna lub zbyt ciepła, ponieważ to też ma wpływ na jakość degustacji.

Zobacz więcej podobnych postów